وبلاگ TagMinds

نقش پرسونا در بازاریابی دیجیتال

پرسونا

آیا پیش‌تر از این نام پرسونا یا آنطور که به زبان فارسی ترجمه شده است «کاربرنما» به گوش‌تان خورده است؟ از کارکردهای آن در بازاریابی دیجیتال اطلاع دارید؟ تگ‌مایندز در نظر دارد تا در مجموعه پست‌هایی به این موضوع پرداخته و کارکردهای آن را برای‌تان تفسیر نماید. پس با ما همراه باشیداگر شما هم با یکی از انواع بازاریابی دیجیتال نظیر بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و یا بازاریابی ایمیلی سروکار داشته باشید، احتمالا این سوال برای‌تان پیش آمده است که «مخاطب من دقیقا کیست؟» و یا «چه کسی قرار است از این محتوا بهره ببرد؟» سوالی اساسی که در پروسه‌ی تدوین استراتژی دیجیتال، در مراحل نخست فرایند مطرح می‌گردد و اگر به درستی به پاسخ آن پرداخته نشود و یا مخاطبین صحیحی هدف قرار نگیرند، بدون تردید نتیجه‌ی نهایی کار چندان چنگی به دل نخواهد زد.

پرسونا (persona) یا کاربرنما، کاربری خیالی‌ست که توسط استراتژیست و برنامه‌ریز فعالیت‌های بازاریابی تعریف می‌شود. در تعریف یک پرسونا پارامترهای مختلفی نظیر شغل، میزان درآمد، سبک زندگی، نحوه‌ی تعامل با فناوری و… مورد فرض قرار می‌گیرد و در نهایت، ما به یک کاربر فرضی مواجه خواهیم بود. پیش از آنکه به متریک‌های قابل ارزیابی در پروسه‌ی خلق پرسونا بپردازیم بهتر است قدری با کاکردهای آن آشناشویم.

تدوین پرسونا چه کارکردهایی دارد؟

 

  • کمک به دستیابی به نیاز و اهداف مشتریان
    معمولا در تدوین استراتژی دیجیتال، اهدافی را از پیش تعریف و برنامه‌ی اجرایی‌مان را مبتنی بر اهداف طراحی و جای‌گذاری می‌کنیم. اما گاهی لازم است که از خود بپرسیم: آیا برنامه‌ی پیشنهادی‌مان با مدل رفتار و سلایق مخاطبین‌مان هم‌خوان است؟ آیا برنامه‌ی طراحی شده توسط مخاطبین‌مان مورد استقبال قرار خواهد گرفت؟ پرسونا تا حدود زیادی پاسخ ما را به سوالات یاد شده مشخص می‌نماید. در یک پروفایل پرسونا، ما می‌توانیم کاربری نمونه از جامعه‌ی هدف‌مان را از منظرهای گوناگون مورد ارزیابی قرار داده تا بتوانیم برنامه‌های خود را با او مطابقت دهیم.
  • توسعه‌ی تعامل با کاربران
    در یک طرح جامع برای بازاریابی دیجیتال، تعامل حداکثری میان محتوا و کاربر می‌بایست از اهداف اصلی قرار داشته باشد. پرسوناها به ما کمک می‌کنند که بتوانیم به صورتی عینی‌تر، مدل‌های مختلف ارتقاع تعامل با مخاطب را بررسی و در صورت لزوم اصلاحات لازمه را اعمال نمایید.
  • تعیین عینی اهداف عملکرد
    در اختیار داشتن پروسناهای مختلف، نگاه ما را به اهداف و نیازمندی‌های مشتریان و کاربران هدف منطقی‌تر ساخته و می‌توانیم به طور مشخص مبتنی بر سلایق آن‌ها و سبک زندگی‌شان اهداف‌مان را بهینه سازیم. همانطور که پیش‌تر عنوان شد، گاهی ممکن است اهداف کلانی که برای طرح بازاریابی دیجیتال‌مان در نظر داریم چندان با گروه مخاطب و مدل‌های رفتاری ایشان همخوان نباشد. تدوین پرسونا ما را از چنین خطاهایی مصون می‌دارد.

 


در زیر نمونه ای از یک سند تعریف پرسونا به فارسی ترجمه و طراحی شده است که می‌تواند برای‌تان کارآمد باشد. در پست‌های آتی در خصوص نحوه‌ی طراحی پرسونا، عوامل تاثیرگذار و شیوه‌ی تاثیرپذیری از آن‌ها صحبت‌خواهیم کرد.

persona

اگر در خصوص پرسونا و نحوه‌ی تدوین آن سوالی دارید می‌توانید از طریق کامنت‌های زیر همین پست مطرح کنید تا بتوانیم پاسخگو باشیم :‌ )

برچسب‌ها:
بازاریابی دیجیتال، پرسونا، کاربرنما
چرا بازاریابی دیجیتال؟
چهل و شش درصد کاربران برای خرید یک کالا، روی شبکه های اجتماعی صد در صد حساب می‌کنند.